20.9.2020
..::Konut Dergisi::.. Konutta referans noktası

 Editör :

 Konut Dergisi ¬

 Tarih : 23.12.2009

 E-5'te proje yarışı hızlandı
E-5'te proje yarışı hızlandı

Son dönemde dev konut projeleri ile öne çıkan Beylikdüzü E-5 bölgesi, aynı zamanda gökdelen yarışında da ciddi atağa kalkmaya hazırlanıyor. Halen Astrum Towers ve Skyport Residence gibi lüks projelerin yanı sıra Kaya Ramada Otel ile 30 katın üzerine çıkılan proje sayısı 3 olan Beylikdüzü’nde, E-5’e birkaçyüz metre mesafedeki Solarkent projesi ile de 30 katı görecek.
Bunun yanında, Beylikdüzü’nde Şahinler Holding’in arazisinde neredeyse 4 yıldır merakla beklenen projede de, 60 kat ve 300 metre gibi dev bir kulenin yer alacağı konuşuluyor. Bu proje için bir mimarlık şirketi 60 kat ve 300 metrelik yükseklikte bir kulenin de yer alacağı proje çizdi.


‘Şahinler’ de yüksek uçar
BTT Mimarlık Projelendirme’nin kendi internet sitesindeki bilgilere göre; daha önce yaklaşık 1 milyar dolarlık bir projeye imza atılacağı belirtilen Şahinler Holding arazisi 73 dönüm büyüklüğünde. Proje sadece 60 katlı ve 300 metrelik gökdelen değil ayrıca ofis alanları ve alışveriş merkezi de bulunan karma bir proje… 73 bin dönüm üzerindeki projede 475 daire, 90 ofis olacak. Toplam 295 bin metrekare inşaat yapılacak. İnşaatına kısa süre içinde başlanırsa, daha önce açıklanan bazı projelerin önüne geçip, Türkiye’nin en yüksek binası olması muhtemel projenin arazisi Migros Beylikdüzü AVM’nin iki parsel bitişiğinde… E-5’e cepheli arazi için BTT Mimarlık Projelendirme, “mimari uygulama projesi, yatırım - teknik fizibilite, proje geliştime, grafik tanıtım (3d görseller, animasyonlar v.s.) hizmetleri” verdi.


Yeşil’in 270 metre hayali
Beylikdüzü’nde, tamamlandığında 9 bin konutluk bir proje olacak Innovia’nın inşaatını yapan ve üçüncü etaba başlayan Yeşil İnşaat, Yeşil Kundura’nın Cevizlibağ’da E-5 üzerinde yer alan plazasının bitişiğinde yer alan araziye de 270 metrelik bir gökdelen yapmayı planlıyor. 55-56 katlı olması beklenen proje için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden izin beklediklerini açıklayan Yeşil İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil, “İzin çıkarsa Türkiye’nin en yüksek binasını yapmayı planlıyoruz. Sapphire’i geçmek istiyoruz” demişti.
Yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırım yapılması hedeflenen projedeki rezidans bölümünde 200 daire olacak ve aynı kulede otel de yer alacak. Engin Yeşil, “Projeye 2010 yılında başlamayı planlıyoruz. Bölgede imar sorunu bulunmuyor” ifadelerini kullanmıştı.


Hayalet bina yerine gökdelen
Yine Cevizlibağ-Merter hattında, E-5 üzerinde Ekmel Beton’a ait arazide bulunan ve neredeyse 25 yıldır hayalet bina gibi duran yapıdaki sorunların da giderildiği öğrenildi. Ofton İnşaat buraya 30 katlı bir plaza yapacak.
Merter’de 35 katlı bir gökdeleni de Garage Group yapmak istiyor. Garage İnşaat’ın 5 yeni projesinden birinin Garage Tower Merter olduğu geçtiğimiz aylarda açıklanmıştı. Topkapı ile Merter arasında yapılacak Garage Tower, 35 katlı ve 130 metre yüksekliğinde olacak. Garage Tower'ın yatırım tutarı 75 milyon dolar. Proje, 270 konuttan, 41 iş yerinden, oluşacak. Konutların büyüklükleri, 90 metre kare ile 208 metre kare arasında değişecek.


Perpa Towers da krize takıldı
Yıllardır yapımı merakla beklenen bir proje de, Perpa Ticaret Merkezi’nin önündeki arazide yükselecekti… Bu kez iyice yol kat edilen proje, kriz darbesi yedi. Son tekliflerin alınacağı Mart ayında, projeyle ilgilenen 5 firmanın dosyalarından teklif yerine Perpa yönetimine yönelik ‘ihalenin ertelenmesi tavsiyesi’ çıktı. İkisi rezidans, biri otel, biri de ofis olacak 40’ar katlı 4 kuleli Perpa Towers projesinde 58 bin 480 metrekarelik 4 katlı bir alışveriş merkezi ile 10 bin araçlık otopark da yer alacak. Projenin inşaatı 36 ay sürecek. Toplamda 1.2 milyar dolarlık ciro hedefleniyor. İhaleyi kazanan yatırımcılar kat karşılığı olarak yapılacak inşaat sonrası Perpa ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortak olacak.
 


E-5’te ‘hayal’in ötesine geçmiş, inşaatı süren ve bitmiş 30 kat üzeri gökdelenler
 
AK-ASYA ACIBADEM: Sinpaş, Akiş, Yıldız Holding, Doğu-Batı Group ve Corio’nun ortak olduğu 1580 konutluk Ak-Asya projesi; E-5’e yüküme mesafesinde. Göl etabında, 40’ar katlı 3 kule bulunuyor. İnşaatına başlanan projede Sinpaş’ın yüzde 25, Akiş’in yüzde 28, Yıldız Holding’in yüzde 25 hissesi bulunuyor.


PALLADİUM RESİDENCE-YENİSAHRA: Aynı zamanda altındaki alışveriş merkezi ile bölgede bir ihtiyaca cevap veren Palladium Residence, 32 katlı bir kuleden oluşuyor. Rezidansta 167 metrekare ile 525 metrekare arasında değişen 94 daire var.


DUMANKAYA İKON-GÖZTEPE: Dumankaya İnşaat’ın Göztepe’de, E-5’e yürüme mesafesinde inşaatına başladığı, İstanbul’un ilk üçüz kulesinde 41’er katlı 2, 40 katlı 1 blok yer alıyor. 149 metrelik kulelerin yatırım değeri 300 milyon TL’yi bulacak.


DUMANKAYA VİZYON-KARTAL: Anadolu yakasının yeni gökdelen bölgesi Kartal’da yapımı süren Dumankaya İnşaat projesi Vizyon’da 33 katlı ve 24 katlı iki rezidans bloğu ile 18 katlı bir ofis bloğu yer alıyor. 20 bin metrekarelik arazi üzerinde yükselecek ve toplam 340 rezidans daireye ev sahipliği yapacak Dumankaya Vizyon’un toplam proje değeri yaklaşık 120 milyon TL.


GÜLYAPI SKYPORT-BEYLİKDÜZÜ: Skyport projesi, E-5 üzerinde, 9 bin 500 metrekare arsa üzerinde inşa ediliyor. Projede toplam 162 rezidans ve 45 mağaza var. Projede mağaza teslimleri başladı, daireler baharda teslim edilecek. 34 katlı ve 120 metre yüksekliğinde tasarlanan Skyport Residence’de kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, Türk hamamı, sauna, masaj, SPA merkezi, 700 araç kapasiteli 3 katlı otopark, spor merkezi olacak.


SOLARKENT-ESENYURT: Beylikdüzü-Esenyurt hattı olarak bilinen bölgede, E-5’e birkaçyüz metre mesafedeki Solarkent’te 866 konut yer alacak. 28 dönüm arazide, Aydınlı İnşaat’ın yapımını sürdürdüğü projede 30 katlı 4 blok bulunacak. Projede brüt 67 metrekare ile brüt 144 metrekare arasındaki 1+1, 2+1 ve 3+1 tipindeki konutlar 2010 sonunda teslim edilecek.


ASTRUM TOWERS-BEYLİKDÜZÜ: Regnum Astrum Towers projesi, 29 ve 30 katlı 5 blokta, 1285 daireden oluşuyor. Projede stüdyo, 1+1, 2+1, 3+1, ve 4+1 (dubleks) daire seçenekleri sunuluyor. Ayrıca bir çarşı kompleksi ile bir sosyal tesis de proje kapsamında yer alıyor.


TATLICI KULELERİ-ZİNCİRLİKUYU: İstanbul’un en talihsiz kulelerinin inşaatına 1988’de başlanmıştı. Tatlıcı Kuleleri, 31 katlı iki kuleden oluşuyor. Merhum işadamı Salih Tatlıcı’ya ait Zincirlikuyu’daki Tatlıcı Kuleleri, 143 metre yüksekliğiyle İstanbul’un ilk gökdelenlerinden… 1988 yılında inşaatına başlanan, tepkiler ve ekonomik krizler nedeniyle sık sık kesintiye uğrayan kulelerde, geçen yıl hayatın başlaması planlanıyordu; ancak ünlü işadamı tatlıcının ölümü sonrası ortaya çıkan miras davaları ve kiralamada muhatap olmaması, süreci yine uzattı. 141 bin metrekare inşaat alanında 63 bin metrekare kiralanabilir ofis ve 11 bin metrekare kiralanabilir alışveriş merkezi alanından oluşan projenin kulelerinin her bir katında brüt 1140 metrekarelik ofis alanı var. TRUMP


TOWERS ŞİŞLİ: Avrupa’nın ilk Trump Towers projesinde, 39 ve 37 katlı iki kule var. Rezidans kulesi 39 katlı ve 144 metre. Projede 102 ve 680 metrekare aralığında daireler var. 1 oda 1 salon rezidans dairesi 548 bin dolardan başlıyor. Bu daire için yüzde 15 peşinat (89 bin dolar) teslimde yüzde 15 (2011 ilk çeyrekte, 89 bin dolar) ve 2014 yılına kadar her mayısta 1 ara ödeme olmak üzere (30’ar bin dolar) bir ödeme planı oluşturulmuş. Aylık taksitler ise 55x4 bin dolar. Projede AVM alanı 62 bin 350 metrekare. AVM 5 kata yayılacak ve 185 mağaza bulunacak. Ofis alanı ise 36 bin 600 metrekare. 187-761 metrekare arasında 77 ofis bulunacak. Trump Towers'ta dairelerin yüzde 45'i daha ön satışta satılmıştı


KAYA RAMADA HOTEL-BEYLİKDÜZÜ: Beylikdüzü’nün ilk gökdeleni, yaklaşık 10 yıl önce yapıldı. 32 katlı gökdelen, TÜYAP Fuar Merkezi’nin hemen yanında yer alıyor.

 Kaynak :  hürriyet gazetesi
 Kategori ¬ Güncel

 Bu Haber 15745 Kişi Tarafından Okundu.

Habere 0 Adet Yorum Yapılmış     Onay Bekleyen  0  Yorum Var
     

         

Sayfalar

Soyak Siesta Oxygen O2'de 125 Bin Liraya Satılık Daire

Soyak Siesta Oxygen O2'de 125 Bin Liraya Satılık Daire

Osel Art Yapı Yüksel Studio Otel Konseptinde tasarlanıyor

Osel Art Yapı Yüksel Studio Otel Konseptinde tasarlanıyor

Dumankaya Ritim İstanbul'da Kredili Satışa Yüzde 10 İndirim

Dumankaya Ritim İstanbul'da Kredili Satışa Yüzde 10 İndirim

KentPlus Kadıköy’de Lansman Öncesi Son Fırsat

KentPlus Kadıköy’de Lansman Öncesi Son Fırsat

Bulvar İstanbul 3 ay üst üste en çok satış yapan proje oldu

Bulvar İstanbul 3 ay üst üste en çok satış yapan proje oldu

Toya Vista'da Teslimler Yakında Başlıyor

Toya Vista'da Teslimler Yakında Başlıyor

NarLife Nerede ve Nasıl Gidilir?

NarLife Nerede ve Nasıl Gidilir?

Bahçeşehir Konakları Nerede?

Bahçeşehir Konakları Nerede?

Crown Deluxe Bahçeşehir’de Yüzde 80 prim yaptı, yüzde 80’i satıldı

Crown Deluxe Bahçeşehir’de Yüzde 80 prim yaptı, yüzde 80’i satıldı

Mahal Sancaktepe’de fiyatlar 199 bin liradan, 10 ay sonra yaşam başlıyor

Mahal Sancaktepe’de fiyatlar 199 bin liradan, 10 ay sonra yaşam başlıyor


Kategoriler
En Yeni Haberler

 Güncel¬ Soyak Siesta Oxygen O2'de 125 Bin Liraya Satılık Daire

 Güncel¬ Osel Art Yapı Yüksel Studio Otel Konseptinde tasarlanıyor

 Güncel¬ Dumankaya Ritim İstanbul'da Kredili Satışa Yüzde 10 İndirim

 Güncel¬ KentPlus Kadıköy’de Lansman Öncesi Son Fırsat

 Güncel¬ Bulvar İstanbul 3 ay üst üste en çok satış yapan proje oldu

 Güncel¬ Toya Vista'da Teslimler Yakında Başlıyor

 Güncel¬ NarLife Nerede ve Nasıl Gidilir?

 Güncel¬ Bahçeşehir Konakları Nerede?

 Güncel¬ Crown Deluxe Bahçeşehir’de Yüzde 80 prim yaptı, yüzde 80’i satıldı

 Güncel¬ Mahal Sancaktepe’de fiyatlar 199 bin liradan, 10 ay sonra yaşam başlıyor

 Güncel¬ Kartal Pera Park’ta 203 Bin Liraya Satılık Daire

 Güncel¬ Çengelköy Park Evleri Ne Zaman Teslim?

 Güncel¬ Bulvar İstanbul Başakşehir Şehir Hastanesinin Karşısında Yükseliyor

 Güncel¬ Metropol İstanbul Aralık’ta Teslim

 Güncel¬ Tarabya Life Ulaşım Bilgisi

 Güncel¬ Sinpaş GYO İncek Life Ne Zaman Teslim?

 Güncel¬ Çukurova Tower’dan 159 bin TL’ye Lüks Konut Alma Fırsatı

 Güncel¬ Sur Yapı İdilia'da 165 Bine Satılık Daire

 Güncel¬ Beylikdüzü KaleKent'te 150 Bin Liraya Satılık Konut

 Güncel¬ Batı Hayat Konutları 2’de Hemen Tapu
En Popüler Haberler

 Emlak¬ İl İl TOKİnin konut satışları

 Güncel¬ Sabancı’dan Toyotasa arazisine 1.800 konut

 Projeler¬ Regnum Bargylia’da son evler sahiplerini bekliyor

 Projeler¬ Propa’dan Bodrum’da daire fiyatına villa!

 Projeler¬ TOKİ’den 99 bin YTL’ye residence

 Haber¬ Enflasyona konut darbesi

 Projeler¬ Feriköy’e yeni bir soluk

 Güncel¬ Forum İstanbul, 5’inci yılında “Birlikte Yaşamak” diyor

 Projeler¬ Sarıyer’de yeni bir yaşamın temelleri atıldı

 Haber¬ Mortgage artık hayal mi oldu?

 Haber¬ Mortgage Yasası Başka Bahara Kaldı

 Haber¬ SPKdan Mortgageda faiz uyarısı

 Aktivite¬ Genç mimarlar Beyoğlu’nu Tasarlayacak

 Projeler¬ Eltes Güneşi’nde kiralıklara 25 bin YTL’lik “eşya sigortası”

 Güncel¬ E-5'te proje yarışı hızlandı

 Güncel¬ 59 bin TL’ye üç farklı ‘dizayn’ sunuyor

 Güncel¬ TOKİ Başkanı’ndan uyarı

 Güncel¬ Kavi Yapı’da yaşam 15 gün sonra başlıyor

 Güncel¬ Konut piyasası 2010'da canlanacak

 Güncel¬ Emlak vergisinde yeni birim değerler