<%=date()%>

Kasım - Aralık 2007 (Kapak)
Kasım - Aralık 2007 (İlanlar)
4.Boyut
Ags Güvenlik
Ak-İzo
Aktüel Emlak
Altın Emlak
Arya Yapı
Atölye 77
Audio
Aysin Plastik
Baumit
Bayraktar Küpeşte
Bengisu Evleri
B Group
B&M Consept
Can Yapı
Çevikpen
Decozi
Demos Villa Dekor
Dervişoğlu İnşaat
Detay Cephe
Doğtaş
Enko
Entegre
Ergüz İnşaat
Erse Kablo
Eston
Filli Boya
Getaart
Global Park
Göz-De İthalat
Havuz&Sauna 07
Isparta Kule
İhlas Fuarcılık
İlhanlı Group
İpekyolu Fuarcılık
Klima Plus
Küçük Atölye
Küre Fuarcılık
Maketsan
Meridyen Yapı
Mersin Emlak
Min Tasarım
Moeller
Norm Yapı
Paradoks Dijital
Planettek
Platform Kapı
Posta Gazetesi
Reha Medin
Re/Max Plaza
Renk Group
Rotatek
Rotek
Schiedel
Siemens
SİF JCB
Silka
Sismik
SKS Panjur
Somfy
Tekniksat
Termal Seramik
Tutkunlar
UDEM
V.I.P. Mekan
Vip Yapı
Wateco
WEM
WIN Fuarları
Yapı Maket
YEM Ödül
Yön Maket
Ytong
  Dosya - Dekorasyon    

 
 
 
Renk Group Genel Müdürü İsmail Orhan Kılıçak:
 
 
Son 5 yılda talep arttı
 
 

Renk Group, kış bahçelerinde yıllardır kendisine ait tasarım ve uygulamaları ve yüzlerce referansıyla distribütörlük yapmadan uzman olarak çalışan ilk yerli firma olma özelliğini taşıyor. Villa kentlerin çoğalmasıyla birlikte ülkemizde kış bahçesi uygulamalarının arttığını söyleyen Genel Müdür İsmail Orhan Kılıçak, özellikle son 5 yıldır talebin fazlalaştığını belirtiyor. Ancak sektörde gerçekten bu işi yapan firma sayısının da 5’i geçmediğinin altını çiziyor.

Kılıçak’ın sorularımıza yanıtları şöyle:

Konut: Bir kış bahçesi nasıl olmalı?
Orhan Kılıçak: Kış bahçeleri dört mevsim doğayla iç içe yaşam mekanlarıdır. İdeal bir kış bahçesi estetik, konforlu ve mimari yapıya uygun olmalı. Kış bahçelerinde konforu sağlamak için çatı ve düşey doğrama profil sistemlerinin muhakkak ısı yalıtımlı özel serilerden ve camlarının da özel kombinasyonlu güneş kontrollü ısı camlardan oluşması gerekir.

Kış bahçelerinde ilk yerli üretici

Konut: Renk Group kış bahçelerini nasıl farklılaştırıyor?
Orhan Kılıçak: Renk Group, yıllardır kış bahçelerinde ana taşıyıcı konstrüksiyonundan alüminyum özel ışıklık profilleriyle, özel kombinasyonlu camları ve özel seri doğramalarıyla tamamen kendisine ait tasarım ve uygulamalarıyla, yüzlerce referanslarıyla distribütörlük yapmadan uzman olarak faaliyet gösteren ilk yerli firmadır.

Kış bahçelerinde kullanım amacına ve yerleşim planına göre çok çeşitli (fonksiyonel) ısı yalıtımlı, doğrama serileriyle ısı konfor camlarıyla bütünleşen, rahat, sera etkisi yaratmayan ve ev konforunda dört mevsim kullanılabilen mekanlar sunuyoruz. Bu mekanları özel kumaşlı pilise ve stor (blackout) tipi kış bahçeleri perdeleriyle, zeminde ahşap veya laminat parke döşemeleriyle tamamlıyoruz. Çatı camları temizliği için (clearsheet) cam üzerine tatbik edilen kimyasal uyguluyoruz. Mekanikte klima veya doğalgazla iyi bir performans elde ediliyor. Çatı sistemlerinde sabit cam çatıların yanı sıra hareketli otomatik cam çatılar, shingle çatı sistemlerini de yapıyoruz. Ayrıca shingle, kiremit, cam çatılı rüzgarlıklarla ahşap, alüminyum gölgelik mekanları, pergola ve kameriyelerde, bilhassa villalarda tamamlayıcı uygulamalarımızdandır. Son yıllarda özellikle balkonlarda ve pergolalarda vizyonu kapatmayan, tamamı cam cama katlanır ve sürme cam sistemlerini de uygulayarak özgür mekanlar sunuyoruz.

Sektördeki firma sayısı 5’i geçmez

Konut: Kış bahçeleri son yıllarda oldukça rağbet görüyor…
Orhan Kılıçak: Kış bahçeleri, villa kentler çoğaldıkça talepleri artan uygulamalardır. Ülkemizde kış bahçelerine son 5 yıldır daha fazla talep geliyor.

Konut: Yapımı ve montajı ne kadar sürüyor?
Orhan Kılıçak: Normal bir kış bahçesinin yapılması, büyüklüğüne göre 30 ile 45 gün sürüyor. Montajı ise 5 ile 7 gündür.

Konut: Maliyeti nedir?
Orhan Kılıçak: Cam çatılı ve ısı yalıtımlı doğramalı kış bahçelerinin çatı metrekareleri alınarak maliyetleri 800-1000 YTL civarında. Ahşap veya çelik pergolalarda maliyet 300-500 YTL/m2, rüzgarlılarda da 300-500 YTL/ m2 olarak değişiyor.

Konut: Yoğun talep firma sayısında artışa neden oldu mu?
Orhan Kılıçak: Sektörde bu işi gerçekten yapan firma sayısı 5’i geçmez. Çoğu belli standart profilleri uyguluyor. Detay çözümleri önemli ve zor bir iş olduğu için çok sayıda firma yok.

 
Arşiv
 
© Copyright - 2006-2007 Konut Dergisi
Büyükdere Cad. Atakan Sok. Berkan İş Merk. No:4 K:5 D:32-33-34 Mecidiyeköy / İSTANBUL
Tel: (0212) 216 85 14-15     Fax: (0212) 288 60 50
bilgi@konutdergisi.com